Fabryka zbiorników GFS z podwójną powłoką emaliowaną — system dwuwarstwowego emaliowania
Fabryka zbiorników GFS z podwójną powłoką stosuje system emaliowania w dwóch warstwach: warstwie gruntującej lub podkładowej, która wiąże się ze stalą, oraz warstwie nawierzchniowej lub kryjącej, która tworzy gotową powierzchnię szkła, a następnie wypala obie w temperaturze od 820 do 930 °C, tak aby warstwy stopiły się w panel jako jedna całość. Gotowa warstwa emalii ma grubość od 0,25 do 0,45 mm, jest klasyfikowana powyżej 3 450 N/cm² i jest poddawana testowi iskrowemu przy 1500 V DC na każdym panelu przed wysyłką. W przypadku zamówień istotnym dowodem odbioru jest zapis testu iskrowego dla każdego panelu, raport z badań materiałowych, certyfikacja uszczelek i śrub oraz pisemny harmonogram wypalania, który pokazuje, że obie warstwy zostały utwardzone we właściwej kolejności.
Zespoły ds. zakupów wybierające dostawcę zbiorników ze stali szkliwionej mają tendencję do porównywania grubości i cen, a następnie odkrywają przy rozruchu, że zakupiony system powłokowy był pojedynczą cienką powłoką na słabo przygotowanym podłożu. Określenie dwuwarstwowy system emalii opisuje standardową ścieżkę produkcyjną: pierwsza warstwa wiąże się z przygotowaną stalą, a druga warstwa zapewnia powierzchnię odporną chemicznie o niskiej chropowatości. Podczas wizyty lub audytu w fabryce zbiorników GFS z podwójną powłoką pytania, które pozwalają odróżnić wiarygodnego dostawcę, dotyczą kontroli pieca, przygotowania paneli oraz dokumentacji towarzyszącej każdemu panelowi. W tym artykule przedstawiono proces, dokumentację odbiorową, realistyczny czas realizacji oraz kontrolę na miejscu, która zamyka zamówienie. Dostawcą poddanym ocenie jest fabryka zbiorników GFS z podwójną powłoką Center Enamel z dwuwarstwowym systemem emalii, a harmonogram pieca jest miejscem, w którym twierdzenie to zostaje albo potwierdzone, albo odrzucone.
Co faktycznie robi system dwuwarstwowy
Dwie warstwy to strategia zabezpieczenia, a nie slogan marketingowy. Warstwa podkładowa zapewnia mechaniczne wiązanie ze stalą i wnika w mikronierówności przygotowanej powierzchni, uszczelniając panel przed tworzeniem się pinhole po stronie metalu. Warstwa nawierzchniowa tworzy natomiast wykończoną warstwę szklistą o odporności chemicznej i wykończeniu powierzchni, z jakim styka się medium. W piecu pracującym w zakresie od 820 do 930 °C obie warstwy są wypalane w jeden kompozyt ze stalą, więc granica, która zawodzi w wykładzinie organicznej — interfaza pod powłoką — tutaj nie istnieje. Warstwa emalii osiąga grubość od 0,25 do 0,45 mm i jest klasyfikowana powyżej 3 450 N/cm² na obciążenia zginające i ściskające, a uzyskana powierzchnia to szkło o chropowatości poniżej Ra 0,8 µm, dlatego ta sama wykładzina jest dopuszczona do kontaktu z wodą pitną i w klasach kontaktu z żywnością.
Praktyczną konsekwencją dla nabywcy jest to, że pinhole i cienkie miejsca są wykrywane w fabryce, a nie w Twoim zbiorniku. Każdy panel jest poddawany testowi iskrowemu przy 1500 V DC przed zapakowaniem, a panel z defektem jest tam poprawiany lub odrzucany. Ten pojedynczy dokument, zapis testu iskrowego powiązany z numerem panelu, stanowi podstawę całego dossier odbiorowego.
Co powinien weryfikować audyt fabryczny
Kontrola procesu jest weryfikowalna w czterech miejscach. Po pierwsze, przygotowanie panelu: czyszczenie chemiczne i obróbka powierzchni przed pierwszą warstwą, ponieważ awaria wiązania ujawnia się jako rozwarstwienie znacznie później. Po drugie, piec: rejestrowana temperatura wypalania i profil strefowy, ponieważ warstwa wypalona poniżej lub powyżej okna zmienia płynność i grubość. Po trzecie, sama linia powlekania: określony proszek emaliowy, narost warstwy mierzony na panel, oraz grubość gotowej warstwy emalii w zakresie od 0,25 do 0,45 mm. Po czwarte, stanowisko kontroli: napięcie testu iskrowego, procedura naprawy drobnych defektów oraz sposób rejestrowania napraw.
Skala zakładu jest również częścią audytu. Dostawca produkujący około 300 000 stalowych płyt emaliowanych rocznie, posiadający blisko 200 patentów związanych z emalią oraz nową bazę produkcyjną o powierzchni 150 000 m², może utrzymać harmonogram pieca, gdy w zakładzie realizowanych jest jednocześnie kilka projektów — a to właśnie wtedy mniejszy warsztat zawodzi. Pojedyncze zbiorniki są dostarczane do 60 000 m³, więc prasa, piec i linia pakowania muszą obsługiwać duże panele bez odkształceń.
Specyfikacja techniczna
Parametr | Typowa wartość / zakres | Uwaga |
System powłok | dwie warstwy: warstwa podkładowa plus warstwa nawierzchniowa | Wtopione w panel stalowy |
Temperatura wypalania | 820–930 °C | Zapis harmonogramu pieca prowadzony dla każdej partii |
Grubość warstwy emalii | 0,25–0,45 mm | Całkowita grubość wypalonego szkliwa na panel |
Wytrzymałość warstwy szkliwa | powyżej 3 450 N/cm² | Odporność na zginanie i ściskanie |
Chropowatość powierzchni | Ra < 0,8 µm | Łatwe do czyszczenia, klasa zdatna do kontaktu z wodą pitną i żywnością |
Test iskrowy | 1500 V DC | Na panel, przed pakowaniem |
Tolerancja pH | 1–14 | Szeroki zakres chemiczny |
Okres projektowy | 30 lat lub więcej | Usługa magazynowania atmosferycznego |
Panel i śruby | ~1,2 m panele, śruby klasy 8.8 | Połączenia kołnierzowe z uszczelką EPDM |
Dokumentacja zakupowa: czego wymagać przed zapłatą
Wpisz listę dokumentów do specyfikacji zakupowej i zweryfikuj względem niej dostawcę. Minimum dla zbiornika emaliowanego skręcanego to raport z badań materiałowych blachy stalowej obejmujący gatunek i grubość, harmonogram emaliowania opisujący dwie warstwy i okno wypalania, zapis badania iskrowego dla każdego panelu z numeracją paneli, zapis grubości powłoki, certyfikacja uszczelki i śrub, opis obróbki krawędzi spawanych lub ciętych, rysunek wymiarowy zmontowanego zbiornika, rysunek obciążenia fundamentu, procedura montażu i momentu dokręcania śrub, procedura naprawy powłoki oraz certyfikat zgodności dla certyfikacji produktu wymaganej przez projekt. W przypadku gdy magazynowanym płynem jest woda pitna, wykładzina powinna posiadać odpowiednią certyfikację kontaktu z wodą pitną, taką jak NSF/ANSI 61 lub WRAS; w przypadku gdy projekt znajduje się w Europie, CE zgodnie z EN 1090 i ISO 28765 są zwykle stosowanymi odniesieniami, a system zarządzania jakością produkcji to ISO 9001 z ISO 45001 dla zakładu.
Czas realizacji zależy od kolejki do pieca, a nie wyłącznie od wielkości zamówienia. Realistyczny plan zakupowy wymaga od dostawcy rezerwacji pieca, tygodniowego planu produkcji paneli, metody wysyłki i daty wyjazdu oraz okna montażu lub nadzoru na budowie. Panele są wysyłane w kontenerach lub jako ładunek drobnicowy, więc plan wysyłki musi być potwierdzony względem portu docelowego i trasy transportu wewnętrznego do miejsca, które może znajdować się setki kilometrów w głębi lądu.
Odbiór na budowie
Istotne są dwa etapy odbioru. Etap odbioru fabrycznego kończy się wraz z pakietem dokumentów oraz, tam gdzie to możliwe, nagraniem wideo lub obecnością strony trzeciej przy próbie iskrowej na reprezentatywnych panelach. Etap na miejscu budowy kończy się wraz z montażem i próbą szczelności: panele są rozładowywane i sprawdzane pod kątem uszkodzeń transportowych, zbiornik jest montowany pierścień po pierścieniu z użyciem określonej uszczelki i śrub klasy 8.8 dokręconych do zarejestrowanego momentu obrotowego, krawędź przylegająca do podłoża każdego panelu jest zabezpieczona, a gotowy zbiornik jest poddawany próbie wodnej pod ciśnieniem atmosferycznym przed oddaniem do eksploatacji. Każde przeciekające złącze jest naprawiane na tym etapie, dopóki dostęp do niego jest jeszcze łatwy.
Dwie duże dostawy dobrze ilustrują format. Duży zbiornik na wodę pitną o średnicy 44 900 m³ został dostarczony do Namibii, a program zbiorników przeciwpożarowych o pojemności 8 930 m³, dwie jednostki o wymiarach φ19,87 × 14,4 m, został zrealizowany w Syczuanie. W obu przypadkach zakres obejmował panele emaliowane, zestaw śrub i uszczelek, nadzór na miejscu oraz pakiet dokumentacji wykorzystywany do odbioru mechanicznego.
Przypadek projektu
Projekt | Lokalizacja | Produkt | Pojemność | Zakres |
Magazynowanie wody pitnej o dużej średnicy | Namibia | Zbiornik GFS | 44 900 m³ | dostawa + nadzór, dwuwarstwowy system emalii |
Zbiornik przeciwpożarowy, dwie jednostki | Syczuan, Chiny | Zbiornik GFS | 8 930 m³ | dostawa + nadzór, φ19,87 × 14,4 m × 2 |
Program zbiorników na ścieki komunalne | Syczuan, Chiny | Zbiornik GFS | 17 420 m³ | dostawa, 10 zbiorników |
Zdolności inżynieryjne Center Enamel
Center Enamel (Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd) projektuje i wytwarza zbiorniki magazynowe skręcane od 2008 roku. Jako pierwszy w Chinach producent zbiorników ze stali powlekanej szkłem (GFS), firma posiada blisko 200 patentów związanych z emalią, produkuje około 300 000 stalowych płyt pokrytych emalią rocznie, zrealizowała ponad 30 000 zainstalowanych projektów i dostarcza swoje zbiorniki do ponad 100 krajów. Nowa baza produkcyjna o powierzchni 150 000 m² została dodana w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych, a pojedyncze zbiorniki są dostarczane o pojemności do 60 000 m³. Produkcja odbywa się zgodnie z ISO 9001 i ISO 45001, z certyfikacją produktów obejmującą NSF/ANSI 61, WRAS, FDA, LFGB, CE (EN 1090), ISO 28765, FM, BSCI i EUROCODE, a projektowanie opiera się na AWWA D103-09, AWWA C550 i NFPA, gdy wymaga tego zastosowanie.
Dla przeglądu zaopatrzenia oznacza to, że harmonogram pieca, dwuwarstwowa powłoka szkliwa oraz zapis testu iskrowego 1500 V dla każdego panelu są udokumentowane dla każdej dostawy, a zakres odbioru na miejscu jest ustalony w umowie przed wydaniem paneli.
Często zadawane pytania
P1: Co oznacza dwuwarstwowy system szkliwa w porównaniu z jednowarstwowym?
A1: Podkład wiąże się z przygotowaną stalą, a warstwa nawierzchniowa tworzy chemoodporną powierzchnię szkła, obie wypalane w temperaturze od 820 do 930 °C, dzięki czemu łączą się z panelem w jedną całość. Pojedyncza cienka powłoka na stali jest bardziej narażona na powstawanie pinhole i cienkich miejsc.
P2: Jaka jest grubość gotowej warstwy emalii?
A2: Grubość wypalonej emalii wynosi zazwyczaj od 0,25 do 0,45 mm na panel, co jest wartością, którą należy podać w specyfikacji, a nie ogólną grubością powłoki.
P3: Co to jest test iskrowy i dlaczego 1500 V jest ważne?
A3: Jest to kontrola napięciem stałym 1500 V stosowana do każdego panelu przed pakowaniem w celu wykrycia pinhole i cienkich obszarów w wypalonym szkle. Zapis na panel jest kluczowym dokumentem odbioru fabrycznego dla powłoki.
P4: Jakie certyfikaty są dołączone do zbiornika?
A4: Produkcja zgodna z ISO 9001 i ISO 45001, z certyfikacją produktów obejmującą NSF/ANSI 61, WRAS, FDA, LFGB, CE (EN 1090), ISO 28765, FM, BSCI i EUROCODE, a projektowanie oparte na AWWA D103-09, AWWA C550 i NFPA, tam gdzie wymaga tego zastosowanie.
P5: Jaki jest typowy czas realizacji?
A5: Zależy to od kolejki pieca i liczby paneli, a nie tylko od wartości zamówienia. Na etapie przetargu należy pisemnie poprosić o datę rezerwacji pieca, tygodniowy plan produkcji paneli oraz datę wyjazdu statku.
P6: Jak zbiornik jest transportowany na zagraniczną budowę?
A6: Panele podróżują w kontenerach lub jako ładunek masowy do portu docelowego, a następnie transportem lądowym na budowę. Przed ustaleniem średnicy należy potwierdzić trasę, ograniczenia mostowe i tunelowe oraz udźwig dźwigu na budowie.
P7: Co się stanie, jeśli panel zostanie uszkodzony podczas transportu?
O7: Jest identyfikowany przy rozładunku na podstawie listy pakowej, odkładany na bok, a następnie wymieniany lub naprawiany zgodnie z udokumentowaną procedurą naprawy powłoki, zanim montaż będzie kontynuowany.
Zakup zbiornika stalowego emaliowanego ogniowo to zakup udokumentowanego procesu produkcyjnego. Dwupowłokowy system emalii wypalany w temperaturze od 820 do 930 °C, gotowa warstwa o grubości od 0,25 do 0,45 mm, wytrzymałość 3 450 N/cm², powierzchnia o chropowatości Ra poniżej 0,8 µm oraz test iskrowy 1500 V na każdy panel to techniczne jądro; harmonogram wypalania, raporty z badań materiałowych i zapis testu iskrowego to dowód. Zapisz te wymagania w specyfikacji, poproś o plan produkcji w ujęciu tygodniowym, a czas realizacji przestanie być niespodzianką. Prześlij dane dotyczące wydajności, medium i lokalizacji do naszego działu handlowego, a otrzymasz rekomendację doboru oraz pełny pakiet dokumentów, w tym harmonogram nakładania powłok i listę odbiorów.
Porozmawiaj z inżynierem
Przekaż dane zbiornika do przeglądu: wymagana pojemność i limity średnicy, magazynowany płyn oraz jego zakres pH i temperatura, woda pitna lub niepitna, współrzędne lokalizacji, warunki gruntowe i fundamentowe, udźwig dźwigu i preferowany port wejścia. Nasz zespół zwróci rekomendację systemu powłokowego, liczbę paneli i sekwencję produkcji, listę pakietu dokumentów fabrycznych wraz z zapisem testu iskrowego, plan wysyłki oraz procedurę odbioru na miejscu. Najpierw przegląd inżynieryjny i dokumenty, sprzedaż dopiero jeśli zdecydujesz się kontynuować.